על המייסדים וחברי הוועד

המייסדים

אברהם גרינבוים

ד"ר אברהם גרינבוים המנוח נולד בגרמניה והיגר עם משפחתו לארה"ב בתקופת מלחמת העולם השנייה, ובה התיישבו באזור בוסטון. סיים בהצטיינות תואר ראשון באוניברסיטת הרווארד בתחום לימודי השפה הרוסית וכעבור מספר שנים קיבל דוקטורט מאוניברסיטת ברנדייס בתחום מדעי היהדות. ב-1960 עבר עם משפחתו לדטרויט ועבד כספרן אקדמי באוניברסיטת וויין (Wayne), וגם עשה תואר שני בלימודי ספרנות באוניברסית מישיגן. ב- 1968 עלה ארצה ועבד במשך למעלה מ-20 שנה באוניברסיטת חיפה, כמרצה – ולאחר מכן מרצה בכיר – בתחום תולדות עם ישראל וכן כספרן יעץ בספרייה של האוניברסיטה. ב-1989 יצא לפנסיה מוקדמת מאוניברסיטת חיפה ועבר להתגורר בירושלים, ובה עבד במרכז דינור שבאוניברסיטה העברית והמשיך לעסוק במחקר ובכתיבה. כתב או ערך כ-12 ספרים וכן מאמרים רבים. רוב עבודת המחקר שלו עסקה בהיבטים שונים של תולדות יהדות ברית-המועצות. במשך שנות מגוריו בירושלים הרבה להשתמש בשירותיה של הספרייה הלאומית בגבעת רם והיה מאד קשור למוסד זה.

נדיה זלדס

ד"ר נדיה זלדס היא חוקרת במסגרת פרויקט "היספניה יודאיקה" במכון למדעי היהדות באוניברסיטה העברית והיא מתמחה בתולדות עם ישראל באגן הים התיכון בימי הביניים המאוחרים ובראשית העת החדשה, במיוחד בהיסטוריה של סיציליה, איטליה וספרד. היא נמצאת ברוב ימות השבוע בספריה הלאומית. מכתב ששלחה למערכת עיתון "הארץ" היווה נקודת התחלה לפעילותה של אגודת הקוראים.
לראש העמוד

חברי וועד נוכחים

דינה אורדן

דינה אורדן היא מתרגמת אקדמית במדעי היהדות ויושבת יום יום בספריה.

דן ביתן

דן ביתן הוא מנכ"ל הארגון הישראלי-פלסטיני למדע (The Israeli-Palestinian Science Organization – IPSO). בעבר עבד במשרד החינוך ובתפקידו האחרון היה ממונה על חטיבות הביניים. משתמש בספריה הלאומית מאז ראשית לימודיו, ובשנים האחרונות למחקרים על התכניות לחלוקת א"י והסטוריה בת-זמננו של המים בא"י.

אביעד הכהן

ד"ר אביעד הכהן הוא דיקן מכללת "שערי משפט", מרצה בכיר למשפט עברי ומשפט חוקתי במכללה ובפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, ועמית מחקר במכון ון ליר בירושלים. לצורך מחקריו הוא עושה שימוש – מזה עשרות שנים – בבית הספרים הלאומי ובאוצרות הרוח שבו.

כנה ורמן

פרופסור כנה ורמן מלמדת בחטיבה לספרות יהודית ונוצרית בתקופה ההלניסטית-רומית הפועלת במסגרת המחלקה למקרא באוניברסיטת בן-גוריון. היא משתמשת בספריה למחקר והכנת שיעורים שלושה ימים בשבוע במהלך שנת הלימודים האקדמית ושל ששה ימים בשבוע בתקופת החופש.

בנימין ריכלר

בנימין ריכלר נולד במונטריאול, קנדה בשנת 1940. הוא הוענק תואר ראשון מישיבה יוניברסיטי ב-1960 וב-1963 קיבל תואר שני בספרנות מבית הספר לספרנות של האוניברסיטה העברית. מ-1965 עד 1997 הוא קיטלג כתבי יד במכון לתצלומי כתבי יד בספרייה הלאומית. הוא ניהל את המכון משנת 1997 ועד לפרישתו.

בין פרסומיו נמצאים מדריך לאוספי כתבי יד עבריים (באנגלית; ירושלים: האקדמיה למדעים, 1994) וקטלוגים רבים של אוספים של כתבי יד עבריים. הוא הוענק פרס הביבליוגרפיה ע"י איגוד הספריות היהודיות ב-1995 וגם ב-2008. ב-2011 הוא הוענק ד"ר לשם כבוד ע"י אוניברסיטת בולוניה באיטליה.

מר ריכלר ממשיך לקטלג כתבי יד עבור המכון על בסיס התנדבותי.

נדיה זלדס

מייסדת.

חברי וועדת ביקורת

לוי יצחק קופר ומרדכי נחמני

חברי וועד לשעבר

ישראל אפעל

ישראל אפעל הוא פרופסור אמריטוס להיסטוריה של עם ישראל, האוניברסיטה העברית בירושלים. הוא קשור לספריה הלאומית למן ראשית לימודיו באוניברסיטה, תחילה בבניין טרה סנטה ואחר-כך בגבעת רם. מרבה לשבת באולם הקריאה למדעי היהדות ולמדעי המזרח.

אבי ארנסקי

אבי ארנסקי הינו מתרגם ועורך.

משה בנוביץ

פרופ' משה בנוביץ, יליד פנסילווניה, ארה"ב, הוא פרופסור חבר לתלמוד והלכה במכון שכטר למדעי היהדות. מחקריו מתמקדים בתולדות ההלכה וניתוח טקסטים תלמודיים בענייני שבועות ונדרים, קריאת שמע ותפילה, ברכות ומועדים. בין פרסומיו: מאמרים רבים, שני פירושים מקיפים לפרקים מן התלמוד הבבלי, והספרKol Nidre: Studies in the Development of Rabbinic Votive Institutions, Atlanta 1998.

דבורה ברגמן

דבורה ברגמן היא פרופסור אמריטוס באוניברסיטת בן גוריון בנגב. היא מכירה את הספרייה מנעוריה ונעזרה בה במהלך לימודיה באוניברסיטה העברית. גם כיום היא שוקדת שם על מחקריה. ספריה הם חלק מהאוסף. פרופ' ברגמן עמדה בראש וועדת הרכש ומכהנת כעת בתפקיד יושבת ראש העמותה.

מרים גולדשטיין

מרים גולדשטיין מרצה במחלקה לשפה וספרות ערבית באוניברסיטת בר-אילן. היא עוסקת במחקר על יהודי ארצות האסלאם, על הספרות הערבית הקלאסית ועל יחסים בין-דתיים בעולם האסלאם בימי הביניים. היא התאהבה בספרייה בשנת 1994 כשבאה לארץ לשנה ללמוד לפני התחלת התואר הראשון, ומאז הספרייה היא אחד מהמקומות האהובים עליה בארץ. במהלך שנת הלימודים ניתן למצוא אותה בספרייה לפחות פעמיים בשבוע, ובחופשות כמעט כל יום. בדרך כלל, מרים מגיעה לספרייה רכובה על אופנייה ותשמח לחלוק מנסיונה על אופניים בדרך לקמפוס ובתוכו.

רות טויג
יעקב מאשיטי

יעקב מאשיטי מכהן כפרופסור חבר לספרות משווה באוניברסיטת בר-אילן. הוא נולד ברומא, איטליה בשנת 1972 ומגיל 6 למד בבתי ספר בין-לאומיים. הוא בוגר של התיכון של סט. סטפן ברומא. ב-1995 הוא קיבל תואר ראשון בשפות ובספרות אירופאית מהאוניברסיטה של מדינת פרוגיה. הוא עלה לארץ ב-1996 ושהה בקיבוץ שדה אליהו שלש שנים. ב-1999 הוא קיבל מלגת נשיא מאוניברסיטת בר-אילן וסיים את הדוקטורט ב-2003. נושא המחקר היה הופעת האלכימיה בשירתו של ג'ון דון. הוא קיבל את מלגת אנדרו מלון לפוסט-דוקטורט באוניברסיטת פנסילבניה. משנת 2006 הוא מלמד, כותב ונהנה מהעשייה האקדמית באוניברסיטת בר-אילן. לספרייה הלאומית הוא התוודע בשנת 2000 הודות למדריך שלו, פרופסור וויליאם קולברנר ומאז הוא מקוראי אולם הקריאה למדעי הרוח הכלליים ומשתמש באוספי הפילוסופיה, הנצרות בתקופת הרנסנס והספרות.

דן פורת

דן פורת הוא מרצה בבית הספר לחינוך של האוניברסיטה העברית. הוא מתחמה בהיסטוריה של החינוך ובזיכרון השואה. הוא נמצא בספריה בממוצע שלשה ימים בשבוע.

רחל פירסט

רחל פירסט היא דוקטורנטית בחוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים וגם מרצה לספרות חז"ל במת"ן, ירושלים ובמוסדות נוספים בארץ ובחו"ל. תחומי העניין שלה כוללים ספרות ההלכה האשכנזית בימי הביניים ותיאוריה מגדרית. רחל מגיעה לספריה כמעט כל יום כבר למעלה מעשור.

יוחנן פרידמן

יוחנן פרידמן הוא פרופ' אמריטוס בלימודי האסלאם באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא משתמש "כבד" באולם הקריאה למדעי המזרח מאז פתיחתו בשנות השישים. מרבית מחקריו נכתבו באולם זה.

יונתן פרנקל

יונתן פרנקל המנוח היה פרופסור (אמריטוס) באוניברסיטה העברית (החוג ללימודים רוסיים וסלאביים והמכון ליהדות זמננו). הוא תרם תרומה חשובה להגדרת מטרות העמותה.

מילכה רובין

ד"ר מילכה רובין המלמדת בחוג למזרח התיכון ובחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית, היא חוקרת של התקופה הביזנטית והתקופה המוסלמית הקדומה. הספריה הלאומית, ואוסף המקורות והספרות נדיר באיכותו באולם הקריאה מזרח, הם סביבת העבודה הבסיסית שלה לצורכי הוראה ומחקר כאחד מזה שנים רבות.

יוסף שלמון

פרופ' יוסף שלמון, פרופ' אמריטוס במחלקה להיסטוריה של עם ישראל, מתמחה בחקר החברה היהודית במזרח אירופה וארץ ישראל במאה ה-19 ועד מלחמת העולם הראשונה.